تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان

آنچه می خوانید...

تاج دندان پوشش رویی و قسمتی از آن است که با کنار رفتن لب ها نمایان می شود. امکان دارد تاج دندان بسته به فاکتورهای مختلفی کوتاه یا بلند باشد. افرادی که تاج دندان کوتاه تری دارند هنگام خندیدن بخش زیادی از لثه روی دندان آنها را گرفته و به اصطلاح لبخند لثه ای دارند. به همین خاطر برای زیبایی و جذابیت بیشتر لبخند و چهره فرد می توان تاج آن را براحتی افزایش داد. این کار اصلاحی توسط دندانپزشک و به کمک جراحی لثه امکان پذیر است. جراح دندانپزشک زیبایی بدون آنکه به تاج بیولوژیک آسیبی وارد شود، تاج کلینیکال آن را بیشتر نمایان می کند. در این مقاله به شرح جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاربرد افزایش طول تاج دندان


مواردی که افزایش طول تاج دندان انجام می شود
در کنار انجام افزایش طول تاج دندان برای زیبایی و صلاح لبخند، زمانی که دندانی ترک داشته، یا شکسته یا تغییر شکل داده باشد اینکار توصیه می شود.
گاهی هم برای تکمیل پروسه درمانی دندان مثل بریج گذاری، کانال های ریشه و ایمپلنت ها، برای پرکردن فضای خالی بین دندان ها و یا پیدا کردن حفره های نهفته در دندان از این کار استفاده می کنند.
جراحان افزایش طول تاج دندان را با برداشتن لثه انجام می دهند. گاهی هم لازم می شود استخوان آن را بردارند تا سطح بیشتری از دندان بیرون بیاید. این جراحی معممولی و متداول است و انجام آن کمتر از یک ساعت زمان می برد و پس از آن فرد به راحتی می تواند به منزل خود باز گردد.

طول تاج دندان

هدف از افزایش طول تاج دندان ها چیست؟

در مواردی اضطرار پزشکی و تشخیص داندنپزشک باعث انجام این کار می شود و در افرادی هم انتخاب خودشان است که برای اصلاح لبخند لثه ای به افزایش طول تاج دندان به جراحی روی می آورند.
پریودنتیست (periodontist) یا همان متخصص بیماری های لثه ممکن است از لیزر، چاقوی جراحی یا ترکیبی ازهر دو برای برداشتن لثه از روی دندان استفاده کند. در برخی موارد تنها بافت لثه برداشته می شود و با بخیه زدن جمع می شود. کل پروسه بلند کردن تاج دندان بسیار ساده است و کمتر از یک ساعت وقت می گیرد.

آمادگی های لازم قبل از افزایش طول تاج دندان

چطور برای افزایش طول تاج دندان آماده شویم؟
شاید لازم باشد دندانپزشک یک روکش موقت برای شما بگذارد تا از دندان شما محافظت کند و بعد به ادامه فرایندی که برای دندان شما در نظر گرفته بپردازد.
پیش از انجام جراحی باید با پزشک خود در مورد سابقه بیماری های دندان و سوابق پزشکی صحبت کنید و عکس برداری های ایکس ری هم انجام دهید. در این ویزیت لازم است هر دارویی که استفاده می کنید را به پزشک خود اعلام کنید تا در مورد قطع یا ادامه آن به شما توصیه های لازم پزشکی را داشته باشد.

در طول پروسه افزایش طول تاج دندان چه کارهایی انجام می شود؟

این پروسه یک عمل سرپایی دندانپزشکی است یعنی بعد از انجام آن می توانید به خانه برگردید. زمان انجام اینکار بسته به تعداد دندان هایی که نیاز به جراحی داشته باشند و میزان لثه و استخوانی که باید برداشته شود بستگی دارد. اگر هر کدام از دندان های مجاور دندانی که نیاز به افزایش طول دندان دارند روکش داشته باشند؛ پزشک روکش را برداشته و پس از تکمیل کار دوباره روی آن روکش می گذارد.
بیشتر افراد برای اینکار بی حسی موضعی و مسکن دریافت می کنند. جراح لثه را برش می دهد تا وضعیت ریشه ها و استخوان را بررسی کند و میزانی از لثه را که لازم است بردارد. برخی جراحان پیش از آنکه لثه را بخیه بزنند محل را با آب نمک شستشو می دهند. بد لثه ها سرجای خودشان می گذارند و بخیه می زنند و روی آن را برای محافظت بیشتر پانسمان می کنند.
پس از برطرف شدن بی حسی کمی احساس درد خواهید داشت و پزشک برای شما مسکن یا دهانشویه خاصی برای بهبود زودتر تجویز خواهد کرد.

تکنیک های افزایش طول تاج دندان


سه تکنیک برای بلند کردن تاج دندان وجود دارد.


• ژنژیوکتومی یا لثه برداری
• جراحی فلپ لثه (apically repositioned flap surgery)
• جراحی اکستروژن

ژنژیوکتومی یا لثه برداری

ژنژیوکتومی عمل برداشتن بخشی از بافت لثه به کمک لیزر، تیغ جراحی یا الکتروکوتر است که در آن دردی احساس نخواهد شد. این کار با بی حسی موضعی انجام می شود تا احساس ناراحتی و دردی به هنگام انجام عمل نداشته باشید.

جراحی فلپ لثه

در این عمل برش هایی در لثه ایجاد می شود تا بخشی از لثه که قرار است برداشته شود را جدا سازی کنند . این برش ها به شکل زبانه هایی خواهد بود که بسته به تعداد دندان هاییست که باید طول تاج انها افزایش یابد. این زبانه ها بعدا به جای خود بازگردانده می شوند و برای بهبود بخیه می خورد.

جراحی اکستروژن

جراحی اکستروژن زمانی انجام می شود که دندان زیر لثه دچار شکستگی شده باشد. در این عمل دندان را جابجا می کنند و در محل مورد نظر در استخوان فک جایگذاری مجدد می کنند. دندانپزشکان معمولا از سیم یا اسپلینت برای اتصال دندان ها به هم استفاده می کنند.
انتخاب مناسب ترین شیوه جراحی به وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار و دلیل برداشتن لثه بستگی دارد.


آیا افزایش طول تاج دندان عوارضی به همراه دارد؟


در افزایش طول تاج دندان ریسک کمی برای بروز عوارض وجود دارد. باید تمام موارد بهداشتی پس از جراحی را رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید. در صورت بروز هر مشکل یا سوالی با کلینیک تماس بگیرید.
ممکن است بعد از انجام جراحی دچار خونریزی شوید و دندانتان به آب گرم و سرد حساسیت داشته باشد. این حساسیت با گذر زمان برطرف خواهد شد و شاید دندانتان نسبت به دندان های مجاور بلندتر به نظر برسد. اگر استخوان برداشته شده باشد، احساس می کنید دندانتان شل شده است. اگر در آینده دندانتان را از دست بدهید کار جراح برای ایمپلنت گذاشتن سخت تر خواهد بود.

دوره نقاهت این جراحی چقدر است؟

زمان بهبود کامل پس از انجام اینکار سه ماه است. وقتی لثه شما بهبود یابد می توانید زندگی معمولی را از سر بگیرید. فقط نباید کارهای سخت و سنگین انجام دهید، اجسام سنگین بلند کنید چون این کارها باعث می شوند که زمان بهبود شما طولانی تر شود و خونریزی بیشتری داشته باشید.

مراقبتهای لازم بعد از افزایش طول تاج دندان


از پزشک خود درباره موارد خاص توضیحات کاملی بخواهید و در کل موارد زیر را رعایت کنید:

 • از مسکن ها یا داروهای تجویز شده برای کاهش درد استفاده کنید. بعد از جراحی احتمالا برای شما ایبوپروفن و دیگر مسکن های متداول تجویر می شود. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا مسکن قوی تر تجویز کند.
 • از یخ استفاده کنید.
 • در ساعات ابتدایی بعد از جراحی، از یخ برای کاهش تورم استفاده کنید. استفاده مداوم از یخ به این صورت است که بیست دقیقه از آن استفاده می کنید و بیست دقیقه به بدن استراحت می دهید. و بعد از دو روز گرم کردن موضع را شروع می کنید.
 • در بیست و چهار ساعت اول غذای داغ نخورید.
 • دهان خود را 24 ساعت نشویید . ممکن است خونریزی بیشتر طول بکشد ، اگر اینطور شد بر روی منطقه گاز پانسمان بگذارید و بیست تا سی دقیقه کمی فشار دهید.
 • با احتیاط مسواک بزنید
 • با ملایمت و آرامی تنها روی سطح دندان ها را مسواک بزنید و می توانید از نخ دندان برای دندان های دیگر استفاده کنید. برای جویدن از قسمت روبرویی فکی که جراحی داشته اید استفاده کنید.
 • استفاده از استنت یا دندان مصنوعی
 • اگر استنت یا روکشی برای شما گذاشته شد آن را تا 24 ساعت برندارید. اگر دهانتان پر از خون شد، با آب نمک ولرم آن را آبکشی کنید و اسنتنت و روکش را خارج نکنید. بعد از 24 ساعت می توانید در صورت تمایل از استنت استفاده کنید.
 • غذای نرم بخورید
 • برای غذا خوردن از محل جراحی شده استفاده نکنید. همچنین غذاهای سفت، ترد ، اسیدی، پرادویه و تند یا چسبناک نخورید. آجیل و تخمه نخورید و مایعات زیادی بنوشید.
 • از الکل استفاده نکنید
 • تا ویزیت بعدی پزشک از الکل استفاده نکنید.
 • سیگار نکشید
 • هفت تا ده روز بعد از جراحی و حتی بیشتر سیگار نکشید.
 • جراحی را دستکاری نکنید
 • با زبان و دندان ها یا خلال دندان محل جراحی را بررسی نکنید. لب های خود را هم برای بهتر دیدن محل جراحی نکشید. هر فشار موجب آسیب دیدگی خواهد شد.

سوالات متداول افزایش طول تاج دندان

دکتر اردلان صالحیان

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.