تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

بلیچینگ دندان - شاخص

بلیچینگ دندان

آنچه می خوانید...

در دنیای امروز تمایل به داشتن دندان های درخشان و سفید رو به افزایش است. با پیشرفت های بسیار در حیطه دندانپزشکی و تقاضای بیشتر افراد روشهای بسیاری برای اصلاح طرح لبخند و سفید کردن دندان وجود دارد. یکی از روش‌های سفید کردن دندان که طرفداران بسیاری دارد، بلیچینگ دندان می باشد. با انجام بلیچینگ شما می توانید در کمترین بازه زمانی و حداقل هزینه به دندان هایی بسیار زیبا و طبیعی دست پیدا کنید و به جذابیت چهره خود با لبخندی گیراتر بیافزایید.

نمونه کارهای بلیچینگ دندان دکتر اردلان صالحیان

تغییر رنگ دندان ها و علل آن

از عوامل بسیار مهم تغییر رنگ دندان ها رنگدانه های دندانی می باشد. در واقع دندان از دو جز معدنی و عالی درست شده است، جز معدنی دندان حالت دینامیک و پویایی را دارد که می تواند از دندان جدا شده و داخل بزاق قرار بگیرد، زمانی که افراد غذاهای اسیدی استفاده می کنند و مواد معدنی جدا می شود، این مواد در اثر خاصیت بزاق دهان مجدد روی دندان باز می گردد، هنگام بازگشت رنگدانه ها به همراه مواد معدنی به دندان ها می چسبند که این امر از عوامل بسیار مهم و اصلی تغییر رنگ دندان ها می باشد و تغییر رنگ دندان ها یک روزه اتفاق نمی افتد، این پروسه در طی چندسال رخ می دهد.

تغییر رنگ دندان ها

بد رنگی در دندان ها و تغییر رنگ آن ها به علت های مختلفی می تواند رخ دهد، که عبارت است از:

 • افزایش سن
 • استعمال دخانیات
 • مصرف بالای مواد رنگی
 • بروز پوسیدگی در دندان‌ها
 • نازک شدن لایه مینای دندان
 • ایجاد میکرو ترک در مینای دندان
 • استفاده بیش از حد مجاز از فلوراید
 • ابتلا به یرقان شدید در دوران طفولیت

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان روشی است که برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. ماده اصلی بلیچینگ عبارتست از پروکسید هیدروژن که باعث اکسید شدن رنگدانه هایی که رسوب شده است می شود و به مرور زمان به طور کامل لکه ها را از بین می برد. جالب است بدانید که بلیچینگ دندان یک اثر زودگذر دارد و بزاق دندان می تواند به مرور زمان بر آن تاثیر بگذارد.

بلیچینگ دندان شامل یک پکیج می باشد و با یک جلسه تاثیر گذار نخواهد بود. بلیچینگ بدین صورت است که طی دو تا سه جلسه در مطب انجام می شود که به آن آفیس بلیچینگ می گویند علاوه بر این به یک جلسه بلیچینگ در منزل به مدت 14 روز بایستی انجام شود و حدود چهار ساعت از مواد بلیچینگ استفاده شود.

تغییر رنگ با بلیچینگ دندان قابل بازگشت است و انجام این پکیج کمک می کند تا سفید کردن دندان تثبیت شود. و این تغییر رنگ با بلیچینگ در طول زمان اتفاق می افتد. شش تا نه ماه باقی می ماند و در صورتی که بیمار پس از نه ماه احساس تغییر رنگ دندان می تواند دوباره این روش را انجام دهد.

روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو روش انجام می گردد که عبارت است از:

بلیچینگ در منزل یا هوم بلیچینگ

در این روش پزشک در یک جلسه از دندان های بالا و پایین فک بیمار قالب گیری می کند و پس از مدتی قالب های ساخته شده  شفافی به فرد تحویل می دهد که با استفاده از مواد بلیچینگ بتواند دندان های خود را سفید کند. به این صورت که ماده بلیچینگ را به اندازه کافی روی قالب ریخته و روی دندان های خود قرار می دهد. مدت زمان این کار و تعداد دفعات انجام آن توسط پزشک تعیین خواهد شد.

بلیچینگ دندان در منزل

بلیچینگ در مطب یا آفیس بلیچینگ

بلیچینگ دندان در مطب

ابتدا با استفاده از ماده ای لثه ها محافظت می شود و مایع بلیچینگ با غلظت بالا روی دندان ها مالیده شده و به واسطه مواد موثر فعال می شود و به سفید شدن دندان می انجامد.

این ماده با غلظت 30 تا 35 درصد است که برای محافظت از بافت های داخل دهان در مطب مورد استفادده قرار می گیرد. این ماده قدرت سفید کنندگی بالایی دارد که توسط نور یا گرما (لیزر، یونیت های لایت کیور، لامپ های پلاسما و غیره) بدون هیچ منبع خارجی فعال می شود.

معایب و مزایای بلیچینگ دندان

معایب بلیچینگ دندان

در صورتی که پروسه سفید کردن دندان زیر نظر پزشک با تجربه انجام شود هیچگونه عوارضی نخواهد داشت.

تنها عوارض بلیچینگ می تواند ایجاد حساسیت موقت دندان که با استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت به سرعت رفع خواهد شد.

مزایای بلیچینگ دندان

 • نداشتن دوره نقاهت
 • لبخندی زیبا و جذاب
 • کوتاه بودن طول درمان
 • بالا رفتن اعتماد به نفس
 • آسان ترین روش سفید کردن دندان
 • هزینه کمتر نسبت به روش های مشابه
 • روشی غیر تهاجمی برای سفید شدن دندان

کاندیدای مناسب بلیچینگ دندان

بهترین کاندید برای انجام بلیچینگ دندان، افرادی هستند که حداقل دندان های مرتبی دارند اما از رنگ دندان‌های خود ناراضی هستند.

به طور معمول افرادی که دندان های بسیار نامرتبی دارند بهتر است بلیچینگ دندان انجام ندهند زیرا نامرتبی دندان ها با تغییر رنگ و سفید شدن بیشتر نمایان خواهد شد. همچنین افرادی که با پوسیدگی های دندانی، التهاب لثه، حساسیت های شدید دندانی مواجه هستند نمی توانند کاندید مناسبی برای انجام بلیچینگ دندان باشند زیرا انجام بلیچینگ موجب حساسیت های بیشتری می شود.

کاندید مناسب بلچینگ دندان

بلیچینگ دندان در زمان پاندمی ویروس کویید 19

انجام خدمات زیبایی دندانپزشکی در زمان پاندمی ویروس کرونا در مرحله اول بستگی به اجازه فعالیت کلینیک های دندانپزشکی در این مقطع زمانی دارد. درصورت اجازه فعالیت، لازم است پروتکل های بهداشتی بسیار سختگیرانه ای رعایت شود تا ریسک انتقال ویروس کرونا در زمان انجام بلیچینگ دندان به حداقل برسد. اگر برای انجام بلیچینگ دندان در این دوران به مراکز نامعتبر مراجعه شود قطعا سلامتی شما و اطرافیان به خطر خواهد افتاد. به همین دلیل کلینیک دکتر اردلان صالحیان به عنوان یکی از شناخته شده ترین مراکز تخصصی دندان، علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، خود را ملزم به رعایت موارد سختگیرانه تری کرده اند از جمله استفاده از شیلد و ماسک، پاپوش یکبار مصرف, چکاپ روزانه پرسنل و تکنسین ها، چندین بار ضد عفونی کردن محیط کلینیک تا به این ترتیب سلامت مراجعه کنندگان با حد بسیار بالایی تضمین گردد.

تفاوت جرمگیری و بلیچینگ دندان

پلاک های معدنی دندان را که با استفاده از مسواک نمی توان برطرف نمود و جرمگیری می تواند سبب از بین بردن آن ها شود. در واقع جرمگیری دندان پلاک های معدنی شده را از روی دندان برمی‌دارد ولی بلیچینگ روشی است که طی آن با استفاده از مواد به سفید کردن دندان ها می پردازند.

تفاوت جرمگیری و بلیچینگ دندان

موادی که در بلیچینگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد خاصیت سفید کنندگی دارد و این مواد قابلیت اکسید کردن فرمول حلقوی پلاک های دندانی به فرمول خطی دارد که در نهایت می تواند سبب سفید کردن دندان شود و جرمگیری دندان بدین صورت است که تنها می تواند پلاک های دندانی را بردارد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت های پس از بلیچینگ دندان پرهیز غذایی است که شامل موارد زیر می باشد:

 • مصرف چای و قهوه برای مدت حداکثر 48 ساعت کاهش یابد.
 • از خوردن مواد خوارکی خیلی سرد مانند بستنی و آب خنک اجتناب وزید.
 • از مصرف مواد غذایی اسیدی و رنگی همچون نوشابه های گازدار اجتناب ورزید.
 • استعمال دخانیات پس از بلیچینگ دندان توصیه نمی شود زیرا سبب کاهش نتیجه درمان می‌شود.
 • در صورت داشتن حساسیت های خفیف تا متوسط از داروها و غذاهای محرک اسیدی استفاده نکنید.

هزینه بلیچینگ دندان

در حالت کلی هزینه بلیچینگ دندان برای رسیدن به دندان هایی زیبا، نسبت به راه های دیگر بسیار پایین تر است ولی هزینه های دندانپزشکی با توجه به مهارت دندانپزشک و کیفیت موادی که استفاده می کند این هزینه می تواند متغیر باشد. لذا برای اطلاع دقیق از هزینه باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول بلیچینگ دندان

دکتر اردلان صالحیان

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.