تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

دکتر اردلان صالحیان / خدمات درمانی / فیشور سیلانت چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟
فیشور سیلانت

فیشور سیلانت چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

آنچه می خوانید...

فیشور سیلانت ها پوشش های پلاستیکی نازکی هستند که سطح دندان های عقب را می پوشانند. آن ها با ایجاد سطحی صاف و آسان برای تمیز کردن دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کنند. سیلانت ها در دهه 1960 توسعه یافتند و از آن زمان به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. معمولا دندان های کودکان دارای شیار های عمیقی است که سطح آنها با مسواک به خوبی تمییز نمی شود و به مرور زمان منجر به پوسیدگی دندان می شود. در این مقاله به شرح کاملی از این موضوع می پردازیم لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

فیشور سیلانت چیست؟

آیا می دانید فیشور سیلانت چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟ و در چه سنی توصیه می شود؟ سطوح جویدنی دندان های عقبی ممکن است دارای شیارهای کوچکی باشد که به نام شقاق شناخته می شوند. پوسیدگی دندان می تواند به راحتی در شقاق هایی که غذا گیر می کند و تمیز کردن آن سخت است، شروع شود. این شیارها برای تمیز شدن توسط موهای مسواک بسیار کوچک هستند.
فیشور سیلانت ها پوشش های پلاستیکی نازکی هستند که سطح دندان های عقب را می پوشانند. آن ها با ایجاد سطحی صاف و آسان برای تمیز کردن دندان به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کنند. سیلانت ها در دهه 1960 توسعه یافتند و از آن زمان به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند.

کاربرد فیشور سیلانت در دندانپزشکی

بهترین زمان برای استفاده از فیشور سیلانت

در برخی از کودکان که سطح دندان های آنها دارای شیار عمیقی است و به درستی با مسواک زدن تمییز نمیشود. استفاده از فیشور سیلانت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها توصیه می شود. معمولا از 6 تا 9 سالگی برای دندان 6 و از 7 تا 13 سالگی برای دندان های 7 کودک توصیه می گردد.

علل پوسیدگی دندان

همه افراد دارای باکتری هایی هستند که در دهان زندگی میکنند و باعث پوسیدگی دندان می شوند. باکتری ها از قندهای موجود در غذا و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید تغذیه می کنند و با تولید اسید به سطح دندان (مینای دندان) آسیب می رسانند. با گذشت زمان، این آسیب می تواند منجر به ایجاد حفره یا سوراخ در دندان شود.

کاربرد فیشور سیلانت دندان چیست؟

فیشور سیلانت های دندانی پوشش های رزینی هستند که سطح جویدن دندان های آسیاب را صاف می کنند. یک دندان مهر و موم شده احتمال ایجاد حفره یا نیاز به اقدامات دندانپزشکی گسترده تری در آینده دارد. یک سیلانت مولر روی لایه سطحی بالای دندان های آسیاب پشتی قرار می گیرد. آن ها به جلوگیری از رسیدن پلاک، باکتری و تارتار به دندان کمک می کنند. کسانی که سیلانت های دندانی دریافت می کنند، آن ها را نمی بینند و احساس نمی کنند.

مزایای فیشور سیلانت های دندانی

از فیشور سیلانت‌ها برای پر کردن شیارها یا شکاف‌های کوچک در دندان‌های عقب استفاده می‌شود، غذا و باکتری‌ها را بیرون نگه می‌دارد و از پوسیدگی جلوگیری می‌کند.
استفاده از سیلانت ها مزایای متعددی دارد. آن ها:
• سفید یا شفاف هستند
• برای جلوگیری از پوسیدگی، حفره ها و شیارهای کوچک دندان را پر کرده و مسدود می کنند.
• باعث درد نمی شود
• نیازی به تزریق یا سوراخ کردن ندارد.
• در بزاق حل نمی شود.
• ایمن هستند.

برای استفاده از فیشور سیلانتها باید به چه کسی مراجعه کرد؟

سیلانت ها توسط یک متخصص بهداشت دهان و دندان (متخصص دندانپزشک، درمانگر دندانپزشکی یا درمانگر سلامت دهان) قرار می گیرد. آن ها معمولا بین دو تا هفت سال دوام می آورند، اما می توانند بسیار طولانی تر باشند. سیلانت ها باید به طور مرتب توسط متخصص بهداشت دهان و دندان شما بررسی شوند.
بیشتر پوسیدگی ها در حفره ها و شیارهای باریک روی سطوح جونده دندان های عقب (آسیاب ها) شروع می شود. دندان های آسیاب دائمی بیشترین خطر پوسیدگی را دارند و بیشترین سود را از فیشور سیلانت های دندانی می برند.
برای اکثر کودکان، اولین دندان آسیاب دائمی در حدود شش یا هفت سالگی و دندان‌های آسیاب دوم در حدود 11 یا 12 سالگی ظاهر می‌شوند. همانطور که دندان های آسیاب از راه می رسند، آن ها در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی هستند. در این مواقع، رعایت معاینات منظم دندانپزشکی کودکتان بسیار مهم است.

کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان

اقداماتی که می توانید برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام دهید عبارت اند از:
• دندان های خود را دو بار در روز، صبح و قبل از خواب، در امتداد خط لثه مسواک بزنید.
• بالای 18 ماه از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. برای کودکان 18 ماهه تا شش ساله از «فلوراید کم» و برای افراد شش سال و بالاتر از «فلوراید استاندارد» استفاده کنید.
• دستورالعمل های رژیم غذایی را دنبال کنید و هر روز از طیف گسترده ای از غذاهای مغذی از پنج گروه غذایی لذت ببرید.
• از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین بخصوص بین وعده های غذایی خودداری کنید.
• معاینه منظم دندانپزشکی داشته باشید. از متخصص بهداشت دهان و دندان خود بپرسید که چند وقت یکبار باید معاینه شوید.
چگونه سیلانت های دندان برای کودکان سلامت دهان را بهبود می بخشد
دندان های دائمی جدید کودک شما به اندازه دندان های بزرگسالان در برابر پوسیدگی مقاوم نیستند. مینای سختی که از دندان ها محافظت می کند با افزایش سن تغییر کرده و قوی تر می شود. فلوراید به تقویت موثر مینای دندان کمک می کند. در حین مسواک زدن منظم، وارد شدن به چاله ها و شکاف ها سخت است. فیشور سیلانت ها یک پوشش محافظ ایجاد می کنند که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

فیشور سیلانت را چه زمانی و در کجا باید استفاده کرد؟

استفاده از فیشور سیلانت یک درمان پیشگیرانه است که برای تمام دندان های آسیاب شیری و دندان های آسیاب دائمی که هیچ گونه پوسیدگی ندارند اعمال می شود. دوره ایده آل برای استفاده از فیشور سیلانت عبارت است از: همه کودکان 4 ساله و بزرگ تر روی تمام دندان های شیری غیر حل شونده، برای کودکان 5 تا 7 ساله، زمانی که اولین دندان های آسیاب ظاهر می شوند و برای کودکان 11 تا 13 ساله با دندان های آسیاب دوم. دندان ظاهر می شود.

فیشور سیلانت های دندانی چگونه روی دندان ها اعمال می شوند؟

استفاده از سیلانت دندان سریع و آسان است. فرآیند شامل مراحل زیر است:
• دندان ها تمیز و جلا داده می شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ باکتری در آن ها مهر و موم نشده است.
• پوسیدگی در صورت مشاهده در حین معاینه حذف می شود.
• دندان در جایی که سیلانت قرار می گیرد اچ شده و سپس به درستی شستشو و خشک می شود.
• پس از این آماده سازی، تیم دندانپزشکی حرفه ای سیلانت را اعمال کرده و از نور مخصوص برای تنظیم مواد سیلانت استفاده می کند. این شبیه به روش باندینگ دندان است.
این دندان های سیلانت شده همچنان به بهداشت دهان و دندان نیاز دارند.کودک شما باید به طور منظم دندان های خود را مسواک بزند و نخ دندان بکشد، همچنین پس از دریافت سیلانت دندان، معاینات دندانی و تمیز کردن معمول دندان ها را انجام دهد. ثابت شده است که سیلانت ها پوسیدگی دندان را تا 70 درصد کاهش می دهند.

سوالات متداول

در این بخش به پاره ای سوالات شایع درباره فیشور سیلانت پاسخ داده شده است.

دکتر اردلان صالحیان

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.