تهران، خیابان شريعتى، خیابان یخچال ، بعد از دانشكده داروسازى، پلاك ٨٧ ،طبقه دوم، واحد ۸

دکتر اردلان صالحیان / خدمات دندانپزشکی زیبایی / آنچه در مورد لبخند لثه ای باید بدانید
لبخند-لثه-ای

آنچه در مورد لبخند لثه ای باید بدانید

آنچه می خوانید...

یک لبخند واقعی، زمانی ست که لب های شما به سمت بالا حرکت می کند و چشمان درخشان شما چروک می شود که نشانه شادی و نشاط شماست.
برای برخی افراد، این حالت شاد ممکن است تحت تأثیر وضعیتی قرار گیرد که به عنوان لبخند لثه ای شناخته می شود یعنی زمانی که لبخند شما بیشتر از آنچه می خواهید لثه های شما را نشان می دهد که در اصطلاح بالینی به آن نمایان شدن بیش از حد لثه می گویند.
اینکه لبخند خود را “بیش از حد لثه ای” می دانید تا حد زیادی به زیبایی شناسی شخصی بستگی دارد. اما باید بدانید که پدیده ای نسبتاً رایج است.
برخی از کارشناسان تخمین می زنند که 10 درصد از بزرگسالان 20 تا 30 ساله لبخند خود را لثه ای می دانند. به علاوه، زنان بیشتر از مردان معتقدند که لبخند آنها بیش از حد خط لثه آنها را نشان می دهد.

لبخند-لثه-ای

لبخند لثه ای چیست؟

هیچ تعریف دقیقی برای لبخند لثه ای وجود ندارد، اما درک شما از خط لثه ممکن است تحت تأثیر موارد زیر باشد:
• ارتفاع و شکل دندان های شما
• نحوه حرکت لب های شما هنگام لبخند زدن
• زاویه فک شما در مقایسه با سایر اجزای صورت شما
به طور کلی، 3 تا 4 میلی متر از نمایان شدن خط لثه، نامتناسب بوده که منجر به لبخند لثه ای می شود.

علت لبخند لثه ای چیست؟

بر اساس تحقیقات، عوامل متعددی می توانند در ایجاد لبخند لثه ای نقش داشته باشند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از شایع‌ترین دلایل بیندازیم.

تفاوت در رشد دندان های شما

گاهی اوقات نحوه رشد دندان های اصلی شما می تواند منجر به لبخند لثه ای شود. اگرچه این مساله از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما یک مطالعه کوچک در سال 2014 نشان داد که ممکن است یک ویژگی وراثتی باشد؛ همچنین اگر دندان های جلوی دهان شما بیش از حد رشد کرده، ممکن است لثه های شما نیز بیش از حد رشد کرده باشند.

تفاوت اندازه لب ها

لبخند لثه ای می تواند زمانی اتفاق بیفتد که لب بالایی شما در یک سمت کوتاه تر باشد، اگر لب‌های شما بسیار متحرک هستند. به این معنی که هنگام لبخند زدن به طرز چشمگیری حرکت می‌کنند. ممکن است خط لثه‌تان را بیشتر نمایان کنند.

داروها

برخی داروها می توانند باعث رشد بیش از حد لثه در اطراف دندان شوند. این امر به عنوان هیپرپلازی (بیش‌رویش) لثه شناخته می شود.
داروهایی که از تشنج جلوگیری می کنند، که منجر به سرکوب سیستم ایمنی شما یا درمان فشار خون بالا می باشند، می توانند باعث رشد بیش از حد لثه های شما شوند.
در این موارد، درمان این بیماریها مهم است چرا که در صورت عدم درمان، رشد بیش از حد بالینی لثه می تواند منجر به بیماری پریودنتال شود.

گزینه های درمان برای اصلاح لبخند لثه ای

راه های مختلفی برای اصلاح لبخند لثه ای وجود دارد که در اینجا به شرح برخی از شایعترین و بهترین این راه حل ها خواهیم پرداخت.

جراحی دهان

اگر لثه های شما بیش از حد، سطح دندان های شما را بپوشاند، ممکن است دندانپزشک شما روشی به نام ژنژیوکتومی را توصیه کند که هدف آن برداشتن بافت اضافی لثه است.

جراحی تغییر موقعیت لب

اگر لب‌های شما دلیل لبخند لثه ‌ای شما هستند، پزشک ممکن است جراحی تغییر موقعیت لب را پیشنهاد دهد. این روش موقعیت لب های شما را نسبت به دندان ها تغییر می دهد.
این کار با برداشتن بخشی از بافت همبند از قسمت زیرین لب بالایی شما انجام می شود ضمنا باعث می‌شود که برخی از ماهیچه‌هایی که در ناحیه لب و بینی شما قرار دارند، لب بالایی را بیش از حد بالا نبرند.

جراحی ارتودنسی فک

اگر فک شما دلیل نمایش بیش از حد لثه شما است، دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است جراحی ارتودنسی فک را توصیه کند. این روش طول فک بالا و پایین شما را متعادل می کند. ممکن است لازم باشد هم یک متخصص ارتودنسی و هم یک جراح فک و صورت شما را ویزیت کنند. احتمالاً یک یا چند عکس رادیولوژی از دهانتان گرفته می شود تا مشخص شود، که فک شما بیش از حد رشد کرده است یا خیر. گاهی اوقات، قبل از انجام عمل جراحی فک، باید از بریس یا سایر وسایل ارتودنسی استفاده کنید تا مطمئن شوید که دندان‌ها و حالت دهانتان به خوبی در یک راستا قرار دارند.

مینی اسکرو یا TAD (پیچ ارتودنسی)

اگر نمی خواهید جراحی کنید، با دندانپزشک خود در مورد اینکه آیا مینی اسکرو یا TAD (پیچ ارتودنسی) برای شما مناسب است صحبت کنید. این دستگاه می تواند به کشیدن دندان های شما در موقعیتی کمک کند که ممکن است لبخند لثه ای را کاهش دهد.

بوتاکس

اگر هنگام لبخند زدن بیش از حد لب‌هایتان روی خط لثه‌تان باعث لبخند لثه‌ای شما می‌شود، ممکن است با تزریق سم بوتولینوم که به آن بوتاکس نیز می‌گویند، برای شما مناسب باشد.

معایب بوتاکس چیست؟

باید هر 3 تا 4 ماه یکبار تزریق را تکرار کنید. همچنین این خطر وجود دارد که پزشک شما بوتاکس بیش از حد تزریق کند، که باعث می شود لبخند شما نا مناسب و یا زشت به نظر برسد.

تزریق فیلر- اسید هیالورونیک

یکی دیگر از راه‌های اصلاح موقت لبخند لثه‌ای ناشی از لب‌های پر تحرک، تزریق پرکننده‌های اسید هیالورونیک است. فیلرها حرکت لب شما را تا 8 ماه محدود می کنند.
توجه به این نکته مهم است که تزریق فیلرها با خطراتی همراه است، اگرچه عوارض آن نادر است، اما ممکن است: منجر به از دست دادن بافت محل تزریق، کوری یا سکته شود.
لبخند لثه ای است که بیش از حد، خط لثه شما را نشان می دهد می تواند به عنوان نمایش بیش از حد لثه شناخته می شود.

جمع بندی مطلب

لبخند لثه ای می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
• نحوه رشد دندان های شما
• طول لب بالایی شما
• نحوه حرکت لب های شما هنگام لبخند زدن


اگر لبخند لثه ای بر اعتماد به نفس شما تأثیر می گذارد یا نگران سلامت لثه های خود هستید، چندین گزینه برای اصلاح آن دارید.
برخی از گزینه های درمانی تهاجمی تر و گران تر از بقیه هستند.
بدین ترتیب با دندانپزشک خود در مورد اینکه کدام درمان برای شما بهتر است صحبت کنید.
این را همیشه به یاد داشته باشید: مهم نیست که لبخند شما چه شکلی است، اما وقتی شما لبخند می زنید، دنیا به مکان بهتر و روشن تری تبدیل می شود.

منبع:

https://www.westenddental.com/blog/fixing-a-gummy-smile/
https://www.healthline.com/health/gummy-smile

دکتر اردلان صالحیان

دکتر اردلان صالحیان

دندانپزشک زیبایی
فلوشیپ ایمپلنت نیویورک امریکا🇺🇸
و فلوشیپ زیبایی جنوا ایتالیا🇮🇹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.